САД мораат да го решат прашањето на набавката на „С-400″ од Турција

САД треба да го решат прашањето околу купувањето на рускиот противракетен систем „С-400″ од страна на Турција, за да може да се напредува во другите области, соопшти Белата куќа во текот на посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Вашингтон.

-За да се постигне напредок за другите прашања, од витално значење е да го решиме прашањето за турската набавка на рускиот противоздушен систем „С-400″, што ќе го засили нашето одбранбено партнерство- наведе Белата куќа, пренесена од британските медиуми.

Ердоган престојува во Вашингтон каде претходно се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп го пофали својот однос со турскиот лидер, со кого се сретна во Белата куќа, во обид да се надминат растечките разлики меѓу двете земји, сојузници во НАТО.

Прочитајте и...  Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Американскиот претседател претходно најави дека со својот турски колега ќе разговара за рускиот ракетен систем и потенцијалните билатерални трговски договори, што можат да достигнат вредност од 100 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Албанија за безбеден одмор на туристите ангажираше 1.600 полицајци

Слободен печат

ГДУ: Помалку часови, помали паралелки и специјализирана настава според потребите на младите таленти

Слободен печат

Четворица работници загинаа, а еден е повреден при уривање на трговски центар во изградба во Москва

Слободен печат

Заев од Струмица: На 15 јули изборот е едноставен – повисоки плати за сите или богатење на неколкумина блиски до Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат