САД ќе ѝ донираат 50 милиони долари на Молдавија во справувањето со војната во Украина

Украински бегалци во Молдавија/Фото: EPA-EFE/AMEL PAIN

Соединетите држави ќе и дадат на Молдавија 50 милиони долари за да и помогнат да се справи со влијанијата на руската војна против Украина, објави американската амбасадорка во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд за време на посетата на поранешната советска република во неделата.

Таа рече дека финансирањето ќе ги поддржи програмите, обуката и опремата за управување со границите, напорите за спротивставување на трговијата со луѓе, помошта за подобрување на одговорноста и транспарентноста во правосудниот сектор и борбата против корупцијата и компјутерскиот криминал.

Парите доаѓаат над 30 милиони американски долари објавени од страна на Соединетите држави минатиот месец за помош во напорите за помош на бегалците во Молдавија во следните шест месеци. Скоро 400.000 бегалци имаат веќе побегнато од Украина преку Молдавија, а околу една четвртина остана во земјата, соопштија Обединетите нации, пишува Ројтерс.

Видео на денот