САД: Кинески воени хакери загрозиле податоци на околу 147 милиони Американци

„Тоа беше една од најголемите кражби на податоци во историјата“, изјави Бар, зборувајќи за хакерски напад кој се случил во 2017 година.

САД обвинија четворица кинески воени хакери за кибер-напад врз кредитната агенција „Еквифакс“, со што се загрозени податоците на околу 147 милиони Американци, објави денеска американскиот Јавен обвинител, Вилијам Бар.

– Тоа беше една од најголемите кражби на податоци во историјата – изјави Бар, зборувајќи за хакерски напад кој се случил во 2017 година.

Тој нагласи дека за нападот се обвинети четворица припадници на Народно-ослободителната армија на Кина.

Загрозени се податоците на речиси 147 милиони луѓе, повеќето Американци, вклучувајќи ги нивните броеви од социјалното осигурување и возачките дозволи.

Со акцијата извршена во мај и јуни 2017 година биле засегнати и државјани на Канада и Велика Британија.

– Хакерите во системот на „Еквифакс“ се задржале неколку недели. Тие влегле во компјутерската мрежа и краделе доверливи службени и лични податоци – тврди Бар.

Прочитајте и...  Царовска: Преку јакнење на најранливите и вложување во нив, ги активираме на пазарот на трудот

За да ја прикријат својата вистинска локација, дејствувале преку 34 сервери во речиси 20 држави.

Кинеската амбасада во Вашингтон се уште нема коментар за обвиненијата против четворицата свои државјани.

Агенцијата „Еквифакс“ поседува податоци за повеќе од 820 милиони корисници и 91 милион деловни субјекти.

Прочитај повеќе

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат

Османи: Моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст за преговарачката рамка

Слободен печат

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев ја повика ВМРО-ДПМНЕ да престане да го омаловажува јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрави преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 100 колумбиски војници се под истрага заради сексуална злоупотреба на деца

Слободен печат