САД: Кина го следи секој чекор на Вашингтон околу војната во Украина

Кина и САД/ Фото Архива на Слободен Печат

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави денеска дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската инвазија на Украина.

По посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Москва, Блинкен нагласи дека доколку на Русија и се дозволи неказнето да го нападне својот сосед, тоа ќе ја отвори „Пандорината кутија“ за потенцијалните агресори и ќе доведе до конфликт, пренесуваат британските медиуми.

„Влоговите во Украина ја надминуваат самата Украина и мислам дека тие имаат големо влијание врз Азија, на пример“, рече Блинкен, истакнувајќи дека Јапонија и Јужна Кореја се главните поддржувачи на Украина во конфликтот.

Конфликтот во Украина доведе до дебати за тоа како војната ќе влијае врз воената перспектива на Кина кон Тајван, независна островска држава која Пекинг ја гледа како суверена кинеска територија.

„Мислам дека ако Кина го гледа ова, а тие тоа го следат многу внимателно – ќе ја научат лекцијата за тоа како светот се спојува или не, за да се спротивстави на оваа агресија“, рече Блинкен, говорејќи пред поткомитетот на Сенатот за апропријација.

Претседателите Си и Путин се поздравија како „драги пријатели“ кога се сретнаа во Кремљ и разговараа за предлозите на Кина за решение на украинскиот конфликт.

Блинкен додаде дека кинеската политичка и материјална поддршка за Русија е во спротивност со интересите на Вашингтон, но кажа дека Вашингтон допрва треба да види докази дека Пекинг и дава значителна помош на Москва во конфликтот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот