САД ќе го скрати периодот на задолжителна самоизолација

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) наскоро планира да воведе пократок период на задолжителна самоизолација, изјави претставник на американската администрација.

Според новите насоки на ЦДЦ, кои треба да бидат објавени денеска, ќе се дозволи на луѓето кои биле во контакт со лице заразено со коронавирус да ги продоложи секојдневните активности по 10 дена изолација, или по седум дена, доколку добие негативен тест на ковид-19.

Во моментов е во сила препораката на ЦДЦ да помине 14 дена во самоизолација со цел да се намали ширењето на вирусот.

Прочитајте и...  Пандемијата ја намали популарноста на ЦДУ на Ангела Меркел

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар