САД ја прекинуваат директната помош за Авганистан - Слободен печат

САД ја прекинуваат директната помош за Авганистан

САД ја прекинуваат директната помош за Авганистан од над 160 милиони долари поради недостиг на конкретни правила на авганистанската Влада и поради неефективна борба со корупцијата, изјави денеска државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

Одлуката е донесена на помалку од 10 денови пред претседателските избори во Авганистан и е удар за претседателот Ашраф Гани, кој се бори за реизбор на 28 септември.

– Сакаме финансиските средства што ги доставуваме до Авганистан да служат на интересите на сите граѓани на таа држава – изјави Помпео.

Тој ја осуди „неспособноста на Владата на транспарентен начин да ги искористи американските јавни средства”.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

3 × 2 =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат