САД ја осудија Кина за однесувањето околу граничен спор со Индија

-Премногу сме загрижени поради кинеската агресија на линијата на фактичка контрола, истакна денеска Помпео во соопштение за јавноста.

 Конгресот на САД и Администрацијата го осудија однесувањето на Кина кон Индија во однос на спорната граница на Хималаите.

Илјадници кинески и индиски војници веќе неколку недели се распоредени на повеќе места во западниот дел на Хималаите, откако силите на Пекинг навлегле на индиска територија, судејќи според изјави на безбедносни служби на Индија и месни медиуми.

Критички пораки околу ова испратија државниот секретар Мајк Помпео и конгресменот Елиот Енгл.

На настан организиран од Американскиот институт за претприемаштво, Помпео изјави дека притисокот на кинеската војска околу линијата на контрола напоменува на однесувањето на Пекинг во ситуацијата со коронавирусот во Јужно-Кинеско Море и Хонг Конг

-Такви дејства спроведуваат диктаторските режими, изјави Помпео.

Кина негира дека силите на земјата ја преминале границата, таканаречената Линија на фактичка контрола, и настојува дека во областа на реката Галван и езерото Пангонг-Цо во индискиот регион Ладках ситуацијата е стабилна.

Според индиски и меѓународни воени набљудувачи, една од можните причини за поведението на Кина е фактот што Индија гради автопат околу долината на Галван, за да се приближи во развојот со поразвиената патна мрежа на Кина, која пак е против секакви изградби во таа област, сметајќи ја за спорна територија.

-Премногу сме загрижени поради кинеската агресија на линијата на фактичка контрола, истакна денеска Помпео во соопштение за јавноста. Додаде дека Кина повторно покажува дека сака да ги заплаши своите соседи, а не да решава спорови во согласност со меѓународното право.

Според индиски официјални лица, околу линијата на разграничување двете страни довлекле артилерија и друга тешка воена механика. Индија пак започнала со изградба на полетна писта во областа на главната патна магистрала во соседен Кашмир. 

Прочитајте и...  Нови аудио „бомби“: Јанушев во разговор со Јанакиески се заканува со физички напади

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат