САД изразуваат загриженост за односот на Кина кон НБА

Стејт Департментот на САД
Стејт Департментот на САД/ Фото: Архива на Слободен Печат

Соединетите Американски Држави изразија загриженост во петокот поради активностите на Кина против Националната кошаркарска асоцијација, откако главните моменти на Бостон Селтикс беа отсутни од кинеската платформа за стриминг по онлајн критиките на еден играч за односот на Кина кон Тибет.

Резервниот центар на Селтикс, Енес Кантер, оваа недела објави на Твитер видео на кое изразува поддршка за Тибет и носи маица со ликот на Далај Лама. Тој го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „брутален диктатор“, пренесува Ројтерс.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, рече дека Кантер „се обидува да привлече внимание“ и дека неговите забелешки „не вредат да се побијат“.

Портпаролот на Стејт департментот во е-пошта, осврнувајќи се на Народна Република Кина, рече: „САД се длабоко загрижени од дејствијата на НР Кина против Националната кошаркарска асоцијација за изјавите на еден играч во врска со Тибет“.

„Ние ја цениме слободата на изразување и го поддржуваме секој што го користи тоа право“, рече портпаролот.

Пекинг владее со оддалечениот западен регион на Тибет од 1951 година, откако нејзината Народноослободителна армија маршираше и ја презеде контролата во она што го нарекува „мирно ослободување“ и го смета Далај Лама за сепаратист.

Видео на денот