САД изразија сочувство до семејствата на загинатите во падот на украинскиот авион - Слободен печат

САД изразија сочувство до семејствата на загинатите во падот на украинскиот авион

Украинскиот патнички Боинг 737 изутринава веднаш по полетувањето се урна во близина на аеродромот во Техеран при што загинаа сите 176 луѓе.

САД изразуваат длабоко сочувство до семејствата и пријателите на 176-те загинати, патници и членови на екипажот на патничкиот авион на „Meѓународни авиолинии на Украина” лет 752, се вели во денешното соопштение на американскиот Стејт департмент.

Украинскиот патнички Боинг 737 изутринава веднаш по полетувањето се урна во близина на аеродромот во Техеран при што загинаа сите 176 луѓе.

– САД ќе продолжат со блиско следење на инцидентот и се подготвени да понудат на Украина секаква можна помош, се вели во соопштението.

Вашингтон исто така повикува на целосна соработка со истражните органи за да се дознае причината за несреќата.

Прочитајте и...  Донесени повеќе закони во Собрание, меѓу нив и Законот за заштита на личните податоци

Прочитај повеќе

Анкета на „Рејтинг“: Граѓаните сметаат дека Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Слободен печат

„Паркирај совесно!” и оваа година ќе ги едуцира средношколците од Скопје за правилно и прописно паркирање

Слободен печат

„Девојките“ на Хамас ги хакираа телефоните на израелските војници (ФОТО)

Слободен печат

Казна за полицајците кои употребувале прекумрена сила на протестите против Путин

Слободен печат

Законот за јавното обвинителство топ тема во партиските соопштенија: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ пак за криминалот во туѓиот двор

Весна Тодоровска

КОНЕЧНО: Од денеска може да се купи билет за едно возење во автобус

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 3 =

Прочитај повеќе

Од рекламите и валканите прозори, патниците во автобусите на ЈСП не знаат каде да се симнат (ФОТО+ВИДЕО)

Предупредувања за голема опасност од поплави во три округа во Англија

МИА Агенција

Ангеловска: Преку МСИП забрзано се градат и рехабилитираат локалните патишта

Слободен печат

МВР го снимило Боки 13 како оди дома кај Катица Јанева

Горан Наумовски

Мицкоски го повикува Заев на ТВ дуел

Слободен печат

Николовски: Приклучете се на маршот „Чекориме за правда“

Слободен печат