САД ИСПРАЌА МОРНАРНИЦА, ТРАМП БЕСЕН: Иран направи голема грешка!

Наместо смирување, тензиите меѓу Иран и САД, непрекинато растат, а претседателот Доналд Трамп се чини дека нема намера да попушти.

Претседателот на САД, Доналд Трамп  на Твитер напиша дека Иран „направил голема грешка“ со соборувањето на американското беспилотно летало со ракета земја-воздух.

Американската армија соопшти дека соборувањето на едно од нивните беспилотни летала од страна на Иран денеска бил „неиспровоциран напад врз американско средство за набљудување во меѓународниот воздушен простор“.

Иранската револуционерна гарда соопшти дека го собориле американското шпионско летало кое ја исклучило опремата за следење додека прелетувало над иранскиот воздушен простор во јужната провинција Хормозган.

Во врска со овој настан се јави и Владимир Путин, а рускиот претседател препорача дека е потребно да се избегне интервенција на САД, бидејќи тоа може да доведе до катастрофа.

Прочитајте и...  Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат