САД идентификувале локации од Иран од каде се погодени саудиски нафтени постројки

САД идентификуваа локации во Иран од кои биле лансирани дронови и крстосувачки ракети врз клучни саудиски нафтени инсталации, изјави официјален претставник.

Тој прецизираше за Си-Би-Ес Њуз дека тие локации се наоѓаат во јужниот дел на Иран и северниот дел на Заливот.

Саудиската воздушна одбрана не ги спречила дроновите и ракетите во саботата бидејќи нејзиниот одбранбен систем бил насочен кон југ за да спречи какви било напади од Јемен, додаде официјалниот претставник.

Си-Ен-Ен денеска исто така јави дека саудиските и американските иследници утврдиле со голема веројатност дека нападот во саботата врз саудиските нафтени постројки бил извршен од иранска база во Иран, во близина на границата со Ирак.

Според истражителите, ракетите летале над воздушниот простор на јужен Ирак и Кувајт.

Прочитајте и...  Двајца доктори сопружници од „Систина" позитивни на КОВИД-19

Прочитај повеќе

СЗО: Луѓето да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Слободен печат

Макрон уште еднаш го повика Иран веднаш да ја ослободи научничката, Фариба Аделхах

Слободен печат

Трет ден по ред Шведска има повеќе од илјада новозаразени

Слободен печат

Канада закрепна од коронакризата: Во мај отворени 289.600 нови работни места

Слободен печат

Венко Филипче: Вирулентноста опаѓа, новите случаи се од 15 семејства, најголемиот дел без симптоми

Алијанса за Албанци: Али Ахмети зборува за албански премиер, додека бојкотира албански претседател

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анкета: Повеќе од половина Грци ќе одат летово на одмор

Слободен печат

Повик од ЕУ до Западен Балкан за потесна соработка во граничното управување

Слободен печат

Нема да се тестираат лицата кои биле надвор од Скопје овој викенд

Слободен печат

Муфтијата Фетаху: Ковид -19 не е игра, туку сериозна и тешка болест

Слободен печат

Протест против расната сегрегација утре во Вашингтон

Слободен печат

Дваесет и пет заболени од Липково, едно лице од Куманово

Слободен печат