САД и Саудиска Арабија повикаа да продолжи примирјето во Судан

Фото: EPA-EFE/MOHAMMED ABU OBAID

САД и Саудиска Арабија ги повикаа завојуваните страни во Судан да го продолжат прекинот на огнот кој истекува утре.

Суданската армија и бунтовничките сили, кои се борат за контрола на Судан од средината на април, со посредство на САД и Саудијците се согласија на еднонеделен прекин на огнот минатата недела.

Сепак, овој прекин на огнот, како и оние пред него, не ги запре борбите во главниот град Картум и низ целата земја.

Во денешното заедничко соопштение, САД и Саудиска Арабија повикаа на продолжување на примирјето, кое истекува во понеделник во 21:45 часот по локално време.

„Иако примирјето не е целосно, неговото продолжување ќе ја олесни испораката на итно потребната хуманитарна помош за суданскиот народ“, се вели во соопштението.

Во него се повикува и воената влада на Судан и ривалските сили да го поддржат продолжувањето на преговорите за пролонгирање на примирјето.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот