САД и официјално се повлекоа од СЗО

Трамп во мај го најави повлекувањето од СЗО, незадоволен од нејзините постапки за време на епидемијата на коронавирусот. 

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го извести Конгрес и Обединетите нации дека САД и официјално се повлекуваат од Светската трговска организација (СЗО), потврди висок претставник на администрацијата за Си-Ен-Ен.

“Конгресот доби информација дека Трамп официјално ги повлече САД од СЗО, среде пандемијата. Тоа нема да ги заштити животите или интересите на Американците, тоа ќе ги остави Американците болни и Америка сама”, напиша демократскиот сенатор Роберт Менедез на Твитер.

Неименуван службеник на Стејт департментот, исто така, потврди за Си-Ен-Ен дека САД  „известувањето за повлекување, што во сила стапува на 6 јули 2021 година, му го доставиле на генералниот секретар на ОН, кој е надлежен за СЗО”.

Писмото упатено до ОН е многу кратко и содржи само три реченици, изјави добро-информиран извор за Си-Ен-Ен. Во него се споменува повлекување во рок од една година.

Прочитајте и...  АСО: Одземењето на дозволата за работа на Еуростандард банка нема да влијае на стабилноста на осигурителниот пазар

Трамп во мај го најави повлекувањето од СЗО, незадоволен од нејзините постапки за време на епидемијата на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

МИА Агенција

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.