САД и Европа со првите реакции за изборите во Албанија

Маја Коцијанчиќ, портпаролката на ЕУ, во изјава за изборите кои се одржаа на 30 јуни во Албанија, рече дека тие биле генерално мирни и редовни.

Таа повикува штотуку избраните локални институции да работат според нивните уставни надлежности, апел кој, како што пренесува Балканвеб, личи на признавање на 30 јуни, и покрај фактот што во 31 општина имаше само еден кандидат.

– Локалните избори што се одржаа во Албанија во неделата на 30 јуни се одржаа во контекст на политичка поделба, но на генерално мирен и уреден начин. Ги земавме предвид сите претходни забелешки направени од страна на шефот на Мисијата за набљудување на изборите на ОБСЕ/ОДИХР.  Новоизбраните локални органи сега треба да бидат способни да работат според нивните уставни овластувања, во корист на граѓаните на земјата – рече меѓу другото Коцијанчиќ.

Прочитајте и...  Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

И Амбасадатата на САД во Тирана реагираше за првпат по локалните избори на 30-ти јуни.

„САД ги поздравуваат заклучоците на набљудувачката мисија на ОДИХР, според кои локалните избори на 30 јуни генерално беа спроведени на мирен и уреден начин и дадоа општа позитивна оценка за бројување на гласовите. Сепак, ние признаваме, така како што истакна и ОДИХР, дека политичкиот грч и поларизацијата придонесоа за избори во кои гласачите немаа целосен избор. И покрај препреките, албанскиот народ – било тие кои учествуваа на изборите или тие кои беа воздржани – мирно го искористија нивното демократско право и ние им честитаме за тоа“, стои  во соопштението на амбасадата на САД.

Прочитај повеќе

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат

Доверителите си враќаат половина од вложеното

Соња Христовска Угриновска

И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Слободен печат