САД го ратификуваше Протоколот за НАТО – Слободен печат
ВестиМакедонија

САД го ратификуваше Протоколот за НАТО

Недостасуваат уште четири земји да ги завршат процедурите за нашата земја да стане полноправна членка на Алијансата.

Со 85 гласа „за“, само два „против“ и дванаесет кои не гласале, Сенатот на САД го усвои Протоколот за членство на С.Македонија во НАТО.

Покрај САД, недостасуваат уште четири земји да ги завршат процедурите за земјава да стане полноправна членка на Алијансата.

Земјите-членки на НАТО на 6 февруари го потпишаа Протоколот за пристапување на Северна Македонија во Алијансата. По ратификацијата на Протоколот во парламентите на сите 29 земји сојузници во Алијансата, Северна Македонија и официјално ќе стане полноправна членка.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close