САД го блокираше имотот на иранскиот министер за комуникации кој е под американска јурисдикција

САД воведоа санкции против иранскиот министер за комуникации Мохамед Џавад Азари-Јахроми, поради неговата улога во „широката Интернет цензура” во врска со петдневната блокада на пристапот до Интернет во целата земја за да се задушат протестите против зголемувањето на цените на бензинот за 50 проценти.

– Со воведувањето санкции против Азари-Јахроми, ќе биде блокиран целиот негов имот под американска јурисдикција, соопшти Министерството за финансии на САД.

Во соопштението се додава дека „американските закони генерално им забрануваат на американските државјани или на луѓето кои се во транзит на територијата на САД да располагаат со таков имот”.

– Иранските лидери знаат дека слободниот и отворен интернет го изложува на критика нивниот легитимитет и затоа бараат цензуриран пристап до мрежата за да ги задушат антирежимските протести- изјави министерот за финансии Стивен Мнукин.

Прочитајте и...  Шпанија ги затвора ноќните клубови

Тој истакна дека САД го санкционираат иранскиот министер за информации и комуникации поради ограничувањата на пристапот до Интернет, вклучително и популарните апликации за пораки кои им помагаат на десетици милиони Иранци да се поврзат едни со други и со надворешниот свет.

Блокирањето на Интернет им отежна на демонстрантите да објавуваат видеа на социјалните мрежи, за да обезбедат поддршка и да добиваат релевантни извештаи за обемот на протестите.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат