САД го блокираше имотот на иранскиот министер за комуникации кој е под американска јурисдикција - Слободен печат

САД го блокираше имотот на иранскиот министер за комуникации кој е под американска јурисдикција

САД воведоа санкции против иранскиот министер за комуникации Мохамед Џавад Азари-Јахроми, поради неговата улога во „широката Интернет цензура” во врска со петдневната блокада на пристапот до Интернет во целата земја за да се задушат протестите против зголемувањето на цените на бензинот за 50 проценти.

– Со воведувањето санкции против Азари-Јахроми, ќе биде блокиран целиот негов имот под американска јурисдикција, соопшти Министерството за финансии на САД.

Во соопштението се додава дека „американските закони генерално им забрануваат на американските државјани или на луѓето кои се во транзит на територијата на САД да располагаат со таков имот”.

– Иранските лидери знаат дека слободниот и отворен интернет го изложува на критика нивниот легитимитет и затоа бараат цензуриран пристап до мрежата за да ги задушат антирежимските протести- изјави министерот за финансии Стивен Мнукин.

Тој истакна дека САД го санкционираат иранскиот министер за информации и комуникации поради ограничувањата на пристапот до Интернет, вклучително и популарните апликации за пораки кои им помагаат на десетици милиони Иранци да се поврзат едни со други и со надворешниот свет.

Блокирањето на Интернет им отежна на демонстрантите да објавуваат видеа на социјалните мрежи, за да обезбедат поддршка и да добиваат релевантни извештаи за обемот на протестите.

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

five × 3 =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат