САД ги зајакнува воздушните патроли над Ормутскиот Теснец – Слободен печат
ВестиПланета

САД ги зајакнува воздушните патроли над Ормутскиот Теснец

Браун додава дека морското крило на Централната команда е во контакт со американските бродови кои оперираат во тоа подрачје, за да се гарантира нивната безбедност.

Централната команда на американската војска соопшти дека силите на САД ги зајакнале воздушните патроли над Ормутскиот Теснец, како одговор на иранската заплена на британскиот танкер со нафта.

Портпаролот потполковник Ерл Браун изјави дека помал број дополнителни патролни летала се движат низ меѓународниот воздушен простор и ја надгледуваат ситуацијата.

Браун додава дека морското крило на Централната команда е во контакт со американските бродови кои оперираат во тоа подрачје, за да се гарантира нивната безбедност.

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант истакна претходно дека Лондон ќе одговори на одмерен, но силен начин откако иранската Револуционерна гарда заплени британски танкер во Ормутскиот Теснец.

Хант, исто така, предупреди дека Техеран ќе биде најголем губитник доколку биде ограничена слободата на пловидба и затоа е во интерес на Иран колку е можно побрзо да ја реши ситуацијата.

Шефот на британската дипломатија потврди дека за настанатата ситуација разговарал со државниот секретар на САД Мајк Помпео, а очекува да разговара и со иранскиот министер за надворешни работи Мухамед Џавад Зариф.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close