САД ги зајакнува воздушните патроли над Ормутскиот Теснец

Централната команда на американската војска соопшти дека силите на САД ги зајакнале воздушните патроли над Ормутскиот Теснец, како одговор на иранската заплена на британскиот танкер со нафта.

Портпаролот потполковник Ерл Браун изјави дека помал број дополнителни патролни летала се движат низ меѓународниот воздушен простор и ја надгледуваат ситуацијата.

Браун додава дека морското крило на Централната команда е во контакт со американските бродови кои оперираат во тоа подрачје, за да се гарантира нивната безбедност.

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант истакна претходно дека Лондон ќе одговори на одмерен, но силен начин откако иранската Револуционерна гарда заплени британски танкер во Ормутскиот Теснец.

Хант, исто така, предупреди дека Техеран ќе биде најголем губитник доколку биде ограничена слободата на пловидба и затоа е во интерес на Иран колку е можно побрзо да ја реши ситуацијата.

Прочитајте и...  Курти: На 15 март ќе бидат укинати таксите за Србија

Шефот на британската дипломатија потврди дека за настанатата ситуација разговарал со државниот секретар на САД Мајк Помпео, а очекува да разговара и со иранскиот министер за надворешни работи Мухамед Џавад Зариф.

Прочитај повеќе

Коронавирусот го одложи протестот за чист воздух, на цел Балкан

Слободен печат

Османи: Само стабилен, безбеден и просперитетен Балкан е силен гарант за стабилна, сигурна и попросперитетна Европа

Слободен печат

До денес во Србија не се пријавени случаи на заболени од коронавирус

Слободен печат

Борисов: Бугарија ќе продолжи да го поддржува европскиот пат на Црна Гора

Слободен печат

Заев: Шест плати отпремина за оние кои ќе ја напуштат Јавната администрација

Љубиша Николовски

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев ветува 100 илјади нови работни места, 36.000 денари просечна и 18.000 минимална плата

Слободен печат

Боки 13: Рускоска е адвокат на две мафии

Пендаровски: Недозволено малку, како држава одвојуваме за образованието

Слободен печат

Царовска: Близу 200 илјади работници ја користат мерката за субвенционирање придонеси за раст на плати

Слободен печат

Борисов: Воспоставуваме максимална контрола на границите со Турција

Слободен печат

Минатогодишната добивка на Алкалоид изнесува 16,5 милиони евра

Слободен печат