САД ги обвини Иран за убиство на повеќе од илјада луѓе во протестите - Слободен печат

САД ги обвини Иран за убиство на повеќе од илјада луѓе во протестите

Владата на САД ги обвини иранските безбедносни сили за убиство на повеќе од илјада луѓе во протестите што неодамна избувнаа во земјата.

Таа бројка е значително поголема од претходните проценки за бројот на жртви од страна на организациите за човекови права, а американските власти не доставија докази за да ги поддржат нивните тврдења.

Американскиот специјален претставник во Иран Брајан Хук рече дека проценката се заснова на различни извештаи што доаѓаат од Иран, како и разузнавачка анализа.

Хук изјави дека во само еден инцидент во југозападниот дел на Иран, повеќе од 100 луѓе загинале од огнено оружје на Револуционерната гарда и дека САД имаат снимка на тие настани во градот Махшар.

Според Хук, снимката е една од десетици илјади примени од САД откако државниот секретар Мајк Помпео минатиот месец ги повика Иранците да презентираат докази за владини злосторства за време на задушувањето на протестите.

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

eighteen + fourteen =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат