САД формира единица против домашниот тероризам

Белата куќа / Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

По минатогодишниот смртоносен напад во Капитол Хил, администрацијата на претседателот Џо Бајден одлучи да формира нова организациона единица во Министерството за правда која ќе се занимава со домашниот тероризам, објави денеска висок американски функционер.

„Се соочуваме со зголемена закана од домашни насилни екстремисти, всушност поединци во САД кои сакаат да извршат насилни злосторства за да ги постигнат своите социјални или политички цели“, рече Метју Олсен, помошник главен обвинител во Министерството за правда на Сенатот на САД, пренесува Ројтерс.

Олсен објасни дека новата организациска единица ќе биде формирана во рамките на Одделот за национална безбедност и дека нејзина задача ќе биде „да се погрижи таквите случаи да се постапуваат правилно и ефикасно да се координираат“ и во самото министерство и во САД.

Видео на денот