17 C
Скопје

САД бараат Кина да одобри слободен пристап на истражувачите на СЗО

САД бараат Кина да дозволи истражувачки тим на Светската здравствена организација (СЗО) да има контакти во Вухан со „медицински работници, поранешни пациенти и лабораториски персонал”, како и пристап до медицински податоци и примероци.

Официјалниот претставник на Министерството за здравство на САД, Герет Григсби пред Извршниот одбор на СЗО рече дека Кина треба да обезбеди научна студија со податоци за примероци од животни, луѓе и животна средина собрани во Вухан, каде што се верува дека избувна епидемијата на коронавирус.

На Извршниот одбор на СЗО се обрати и претставник на Кина, кој рече дека политичкиот притисок мора да престане, бидејќи истражувањето за природата на вирусот е научна задача што бара координација и соработка.

Прочитајте и...  Бесими во Брисел: Евроинтеграциите ќе го забрзаат економскиот раст

Поврзани вести

Заев: Времето на неказнивост го оставаме во историјата

Слободен печат

Освоен е стан, за само 100 денари, на инстант лозот „Доме сладок доме“ на Државна лотарија

СП.

Кумановец веќе единаесет дена е исчезнат

Слободен печат

Изменет сообраќаен режим на повеќе автобуски линии во Скопје

Слободен печат

Средба Спасовски – Хрисохоидис: Инвестираме во добрососедство, како сериозни партнери во борбата против криминалот

Слободен печат

Албанија во понеделник ќе добие пратка со 15.000 вакцини од Фајзер

Слободен печат

Остави Коментар