„Сабиха Ѓокчен” во Истанбул избран за „Аеродром на годината”

Меѓународниот аеродром „Сабиха Ѓокчен” во Истанбул е избран за „Најдобар аеродром на годината” од страна на Азиско-Пацифичкиот авијациски центар (САРА), која е една од водечките светски воздухопловни организации.

Генералниот директор на аеродромот Ерсел Горал ја доби наградата на церемонија организирана за време на меѓународната средба на високо ниво на САРА на Малта.

– За нас претставува огромна чест да ја добиеме оваа награда од САРА. Тоа е признание за нашата забележителна историја на раст и развој, истакна Горал.

Тој нагласи дека добивањето на оваа награда се совпаѓа со 10-годишнината од отворањето на новиот терминал на аеродромот, со кој воздушниот сообраќај се зголемил над шест пати и сега опслужува повеќе од 200 милиони патници.

Прочитајте и...  САД им понудиле техничка помош на Иран за да се справат со коронавирусот

Прочитај повеќе

Петровиќ: Економските бенефити се само дел од придобивките кои ги носи членството во НАТО

МИА Агенција

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Слободен печат

Ким: Последиците ќе бидат сериозни доколку вирусот се прошири

Слободен печат

Ердоган тврди дека 18.000 бегалци ја минале границата кон Грција

Слободен печат

Регистрирани уште девет жртви на коронаворусот во Иран

Слободен печат

Пецас: Спречени беа над 4.000 нелегални влегувања во Грција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДКСК потсети на обрските за време на изборниот процес

Слободен печат

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во Северна Италија

Слободен печат

Иранскиот пратеникот кој беше заразен со коронавирус почина

Трамп е подготвен на разговори за контрола на вооружувањето

Слободен печат

Забрчанец: Не го чепкајте Груевски, тој е на Мицкоски!

Слободен печат

Димитров: Вие говорите на бугарски јазик, јас говорам на македонски јазик (ВИДЕО)

Слободен печат