Сѐ уште се гаси пожарот кај Чернобил, радијацијата 16 пати повисока од вообичаеното (ВИДЕО)

Под истрага дека предизвикал најмалку еден локален пожар е 27-годишен жител на градче недалеку од зоната на исклученост.

Украинските пожарникари во средата, петти ден по ред, продолжија да се борат со шумскиот пожар во ненаселената зона на исклученост кај Чернобил, која се уште е контаминирана од нуклеарната катастрофа што се случи пред повеќе од три децении.

Над 250 пожарникари го гаснат пожарот

Властите повеќе од двојно го зголемија бројот на пожарникари кои го гасат пожарот, ангажирајќи 274 пожарникари, три авиони и три хеликоптери.

Државната служба за кризни ситуации во вторникот објави дека пожарникарите успеале да го намалат подрачјето зафатено со пожарот во зоната на исклученост од 25 на 100 хектари.

Сојузната служба во средата не објави нови податоци за површината зафатена со пожар. Експертите за околина стравуваат дека пожарот би можел да ја подигне радиоактивната пепел од тлото. Државната служба за кризни ситуации рече дека изгледа дека степените на радијација се во дозволени рамки.

Прочитајте и...  Популарноста на Макрон се намалува, а на Филип се зголемува

Високиот државен службеник за животна околина, Егор Фирсов рече дека по избивањето на пожарот во текот на викендот степенот на радијација во тоа подрачје бил 16 пати повисок од нормалните позадински степени.

Под истрага дека предизвикал најмалку еден локален пожар е 27-годишен жител на градче недалеку од зоната на исклученост.

Му се заканѕва затворска казна до 5 години, а се верува дека палел трева и ѓубре и притоа не успеал да го контролира пожарот веројатно поради ветровитото време, објави полицијат.а

Нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, град на околу 100 километри северно од Киев, е најлоша нуклеарна катастрофа во историјата.

 

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат