Сѐ повеќе лажни сертификати за вакцинација во Германија

Вакцинација против коронавирусот во Германија
Вакцинација против коронавирусот во Германија / Фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Германската канцеларија за борба против криминалот денес предупреди за појавата на зголемен број фалсификувани сертификати за вакцинација против ковид-19 и на безбедносните недостатоци на тие документи.

Ревакцинираните лица полесно влегуваа во земјата веќе неколку недели и одат во фризер или во кафулиња и ресторани.

– Фалсификувани сертификати за вакцинација се појавија во Германија. Десетици случаи се пријавени само во Баварија, соопшти канцеларијата.

Канцеларијата стравува дека бројот на вакви сертификати може да се зголеми со стапувањето на сила на придобивките за луѓето кои биле вакцинирани.

– Се очекува побарувачката за лажни сертификати за вакцинација да се зголеми врз основа на законските придобивки за вакцинираните лица, се вели во соопштението пренесено од агенцијата „Хина“.

Државното обвинителство во Минхен соопшти дека фалсификувани сертификати за вакцинација може да се добијат релативно лесно преку разни интернет платформи како што е Телеграм.

– Цените на сертификатите за вакцинација против коронавирус се движат од високи двоцифрени до ниски трицифрени износи, во евра, рече обвинителството.

Извор: Индекс.хр

Видео на денот