Рутински победи за Ѓоковиќ и Федерер

Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер со победи на Мастерс турнирот во Синсинати се вратија на тениските терени по едномесечна пауза. Последниот настап на двајцата тенисери беше епското финале на Вимблдон кое му припадна на Ѓоковиќ, а го пропуштија Мастер турнирот во Монтреал кој е играше минатата недела.
Ѓоковиќ рутински во два сета со 7:5,6:1 во второто коло го победи Американецот Сем Квери.

– Малку бев нервозен бидејќи четиори недели немам одиграно официјален натпревар, ми бепе потребно време да го пронајдам вистинскиот ритам – изјави Ѓоковиќ кој во третото коло на турнирот во Синсинати ќе се сретне со Пабло Карењо Буста кој со 2:1 во сетови ги елиминира Џон Иснер.

Убедлива победа во два сета со 6:3,6:4 отвари и Федерер во дуелот со Хуан Игнасио Лондеро. Швајцарецот во третото коло го очекува победникот од дуелот помеѓу Вавринка и Рубљов.

 

Прочитајте и...  Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Прочитај повеќе

Лига на Европа: Рома и Севиља во битка за четвртфиналето

Слободен печат

ГОЛЕМ УСПЕХ: Каратистот Павлов во финалето на Премиер-лигата во Салцбург

Слободен печат

Организаторот нема дилеми, Олимписките игри ќе се одржат во Токио

Слободен печат

Почнаа откажувањата во спортот, пливачите ќе одмораат викендов

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Загина аргентински олимпиец

Слободен печат

Фановите на ФК Лос Анџелес им оддадоа почит на Коби и Џиџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Слободен печат

Македонија домаќин на ракометно јуниорско СП

Зоран Спасоски

Последна шанса за Кутињо во Баерн 

Слободен печат

Коронавирусот го запира и спортот во Македонија!?

Слободен печат

Сакраменто прокоцка 19 поени, Лејкерси силни и без Леброн (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛЕ: Јунајтед со „петарда“ за Бриж, ФК Копенхаген го шокираше Селтик! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан