Руте најави нови мерки во Холандија, сè ќе работи до 17 часот

Луѓе уживаат во топлото време во Амстердам, Холандија / 07 Mај 2020, EPA-EFE/KOEN VAN WEEL

Холандскиот премиер Марк Руте денеска најави нови мерки за борба против коронавирусот, кои, меѓу другото, предвидуваат баровите, рестораните и повеќето продавници во Холандија да бидат затворени од 17 часот до 5 часот наутро.

Исто така, во средните училишта се воведува обврска за носење маски, рече Руте во телевизиско обраќање во Хаг, пренесе Ројтерс.

Мерките стапуваат на сила во недела, 28 ноември, поради рекордниот број новозаразени и хоспитализирани пациенти со ковид во Холандија.

Видео на денот