6 C
Скопје

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Премиерот денеска беше викнат во својство на сведок, не беше викнат во својство на вешто лице да дава свое мислење. Тој не понуди никакви докази дека овие луѓе не се едни од организаторите. Апсолутно не се сложувам со изјавата дека биле изманипулирани, изјави обвинителката Вилма Русковска, по денешното рочиште за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година.

Обвинетите, посочи таа, не се малолетни лица за да може било кој да ги изманипулира особено што долги години беа на едни од највисоките функции во државата.

– Се надевам дека судот при носење на одлука ќе ги цени како материјалните докази што беа предложени од обвинителството, што ќе бидат предложени од страна на одбраната, така и изјавата на сведоците, па врз основа на сето тоа дека ќе донесе правилна и законита одлука, изјави Русковска.

Заев: Јанакиески, Ристовски и Вељановски се изманипулирани од Груевски, тој е главен организатор на „27 април“

Во однос на тоа дали премиерот Зоран Заев досега споделил нешто вакво со неа, со оглед дека беше сведок и во претходната постапка, Русковска, рече дека денеска се појави во својство на сведок на одбраната.

Прочитајте и...  Црн рекорд за Турција, регистриран најголем број на новозаразени од почеток на пандемијата

Прашана дали ќе отвори истрага по исказот на Заев, Русковска, рече дека тој дал свое мислење, и не може да се отвори истрага за дадено мислење.

Спиро Ристовски со покачена температура, се одложи судењето за „27 април“ после паузата

Поврзани вести

Мицевски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на 36. седница

Слободен печат

Нов тест на крвта открива колку некој е депресивен и нервно растроен

Слободен печат

Бугарските социјалисти ќе ја поддржат партиската влада на Слави Трифонов, без да учествуваат во неа

МИА Агенција

Тинејџер влетал со калашников во метрото во Њујорк, уапсен е пред да запука

Слободен печат

Нобеловци, актери и писатели бараат од Путин похуман третман за Навални

Слободен печат

Нови 824 случаи на ковид -19, починаа 31 пациент, најмладиот има 38 години

Слободен печат

Остави Коментар