4 C
Скопје

Русковска: Не знам како делува Мијалков, дали е болен или не, но ќе размислиме дали ќе побараме затворски притвор

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков вечерва е спроведен во домашен притвор, а шефицата на Јавното Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во изјава за медиумите порача дека ќе размисли дали ќе биде побарат затворски притвор за првообвинетиот во случајот „Таргет-Тврдина“.

– Целиот ден беше бурен и со колегите кои го застапуваат предметот ќе размислиме дали да побараме затворски притвор. Олеснителна околност, сепак, е што сам се пријави, истакна Рускоска.

Во разговор со неговиот адвокат, посочи Русковска, било заклучено дека направил грешка што не се пријавил и не го примил решението.

– Со Мијалков не се видов и не знам како делува, дали е болен или не. Се видов самно со едниот негов адвокат и во разговорот заклучивме дека направил грешка што два дена не се појави и што не му е врачено решението. Не знам каде бил, вели Рускоска.

Прочитајте и...  Бочварски: Сите институции застануваме во заштита на охридското крајбрежје на УНЕСКО

Поврзани вести

Џафери ги предупреди пратениците: Доста со калкулации, доаѓајте на работа!

Фицо: Со потврда или не од лабораторијата во Лондон, сигурни сме дека нови мутации на ковид-19 во Албанија постојат

Слободен печат

„Сертификатите за вакцинација” не треба да бидат „услов за пристап до одредени места”, предупредува Емануел Макрон

Слободен печат

Британски институт за стратешки студии: Нов рекорд во светските воени трошоци во 2020 година, и покрај кризата заради пандемијата

Слободен печат

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен печат

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Слободен печат

Остави Коментар