Руското МНР: Одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Вершинин, изјави дека одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција, и во тоа не треба да се меша ниту Русија, ниту пак некоја друга земја, јави агенцијата Анадолија.

Потсетувајќи дека прашањето за Аја Софија предизвика големи реакции во светот, Вершинин рече дека Русија „тргнува од тоа дека тоа е внатрешна работа на Турција”.

– Така што во тоа не треба да се мешаме ниту ние, ниту пак друга земја, изтакна тој и додаде дека Аја Софија е значајна во однос на глобалната култура и цивилизација.

Врховниот суд на Турција на 10 јули ја поништи одлуката на Советот на министри од 1934 година, со која џамијата Аја Софија е претворена во музеј. Потоа, со одлука на турското Претседателство, Аја Софија беше префрлена под ингеренции на Управата за верски работи на Турција (Дијанет), потсетува Анадолија.

Прочитајте и...  Кинеските власти пронајдоа коронавирус во пилешко месо увезено од Бразил

Прочитај повеќе

Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција

РКИ: Најголемиот број на увезени случаи на коронавирус во Германија се од Косово

Слободен печат

Комисијата бара учениците до трето одделение да одат на училиште, подготвени се и протоколите за работа на градинките

Михаило Донев

МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен

МИА Агенција

Ердоган: Грција ги создаде тензиите во Источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најден жив исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

МИА Агенција

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат