Рускоска: Нема да има ПИ мерка за Катица Јанева

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска во нејзиното денешно гостување во емисијата „Стадион“ на Канал 77 вели дека не смета оти случајот „Рекет“ ќе влијае на предметот „Империја“.

За останатите предмети на СЈО, рече дека не мора да пропаднат.

– Било кој од предметите ако има доволно докази нема да пропадне – рече Русковска.

За новиот закон таа рече дека се изненадила и оти од новинарите дознала за предлог-законот кој вчера го презентираше премиерот Зоран Заев.

Рускоска Рече дека сигурно ќе има забелешки, а една од нив ја посочи во делот на тоа дека наместо нејзините обвинители, пред Апелација предметите треба да ги застапува вишото обвинителство.

За информацијата која вчера ја изнесе лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, дека има мерка „С“ односно забрана за излегување од државата на Катица Јанева, Русковска рече дека за неа нема посебна истражна (ПИ) мерка.

Прочитајте и...  Силјановска: На почетокот на мандатот ќе ги зголемиме платите за 50% на медицинскиот персонал (ВИДЕО)

– Од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција не е побарнаа ПИ мерка за Катица Јанева. Не ја следиме, дали некој друг ја следи не знам – рече Русковска.

Вториот телефон на специјалната обвинителка, рече таа, засега не е пронајден.

Коментирајќи го случајот со рекетирање бизнисмени, таа рече оти не може да сфати како некој може тоа да го прави.

Прочитај повеќе

Доверливиот материјал пристигна, право на глас во Куманово имаат 92.167 гласачи

Слободен печат

Стојаноска: Македонија ќе биде вратена во топ 10 земји во светот во водење на бизнис

Слободен печат

Чулев: Ќе побарам помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Слободен печат

Во Индија над 800 илјади луѓе заразени со Ковид-19

Слободен печат

Нема опасност по населението на Гевгелија, 13 мигранти се тестирани за ковид-19

Слободен печат

Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Павле Трајанов: Без договорите со Грција и Бугарија далеку ќе бевме и од НАТО и од ЕУ

Слободен печат

Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Слободен печат

Шахпаска: Не молчете кога е ваш ред да зборувате, секој глас е одлука (ВИДЕО)

Слободен печат

Чулев ги поздрави Турците на турски јазик (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Цениме дека имавме успешна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат