Рускоска не верува дека Јанева избегала, двајца обвинители од СЈО побарале да дадат исказ

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела си поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет”, во кои се осомничени Бојан Јовановски и Зоран Милески.

Рускоска во интервју за емисијата Код вели дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа лично не верува дека избегала од државава. Тука имала живот и семејство и не верува дека би го сторила тоа обвинителката, која еден ден по оставката, од 16 јули е официјално на боледување.

Двајца обвинители од СЈО стапиле во контакт со Рускоска. Таа појасни дека тие прашувале дали треба да дојдат во Обвинителството да дадат исказ.

Прочитајте и...  Илјадници сексуални работнички во Германија остануваат на улица

Телефонот на Јанева е конфискуван заради истрагата, но се појавија информации дека таа имала и друг телефон, а Рускоска вели дека додека не се утврди каде е вториот телефон не може да шпекулира за тоа.

За рекетираниот бизнисмен вели дал пари за да биде олеснета постапката против него. Боки 13 и Миле Кичеец зеле 1,5 милиони евра, засега неофицијално од бизнисменот Орце Камчев, прво зеле 500 илјади евра, стигнале до 1,5 милиони, а целта им била осум милиони евра.

-Парите се дадени заради олеснување на постапката, вели Русковска за Код, додавајќи дека случајот кај неа го пријавил лично премиерот Зоран Заев.

Тој имал средба со Русковска и јавниот обвинител Љубомир Јовески меѓу двата круга од претседателските избори заради некои одлуки за екстрадиција и на крајот од состанокот им кажал дека сака да пријави кривично дело рекет.

Прочитајте и...  Викендов нема скијање на битолскиот ски-центар Нижо Поле

-Премиерот ми рече дека до него има доставено пријави и се одлучивме да почнеме од сведокот, рече Рускосвка без да споменува имиња.

Сведокот дошол лично во Обвинителството и го пријавил рекетирањето.

Истрагата за Боки 13 и Миле Кичеец е отворена во мај со сите снимени средби, а Русковска вели дека засега немаат докази дека имало уцени со снимки од бомбите.

-Немаме доказ дека со снимки кои ги поседува СЈО се уценувани бизнисмени, што не значи дека во натамошниот тек на истрагата нема да дојдеме до такви докази, вели Русковска.

Во однос на тоа на кого се однесуваат псевдонимите Кики и Фрики, Русковска рече дека сведокот не споменувал политичари.

Нагласи дека се сослушувале и други бизнисмени кои можеби биле цел на рекетот.

Прочитајте и...  Пожарникари со кран извлекуваа болен од коронавирус од стан во Лондон (ФОТО)

-И во предистрагата и во истрагата се испитуваат и други лица, односно сведоци кои дале или одбиле да дадат пари на тие кои им барале. Како обвинителство се залагаме како доказ да не бидат земени само изјави на поединци, бараме и дополнителни докази, истакна Русковска.

Прочитај повеќе

Коронавирусот ги исплаши Кинезите: Во Шенжен забрането месо од кучиња и мачки

Слободен печат

Во Перу воведени одвоени ограничувања за движење на мажите и жените

МИА Агенција

Убави вести од Италија: Бебе се опорави од коронавирусот како и целото семејство

Слободен печат

Расте бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе во Европа

Слободен печат

Филипче: Коронавирусот нема да исчезне туку така

Слободен печат

Пожарникари со кран извлекуваа болен од коронавирус од стан во Лондон (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Aпелирам до граѓаните на Куманово да бидат присебни, ова беше тешка, но неминовна одлука

Слободен печат

Германците се тестираат од коронавирус на паркинг: Доаѓаат со возило, даваат брис и дома ги чекаат резултатите (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Во сенка на пандемијата на коронавирусот се води војна околу нафтата

Дејан Андоновиќ

Би-Би-Си: Овие 18 земји не пријавиле ниту еден случај на заразен со Ковид-19

Слободен печат

Алијанса за Албанците: Целосната забрана за движење во Куманово за време на викендот создава контра-ефекти

Слободен печат