Рускоска: Камчев директно му презентирал докази на Заев за случајот „Рекет“

Бизнисменот Орце Камчев директно на премиерот Зоран Заев му презентирал мал дел од доказите за рекет,  изјави обвинителката Вилма Рускоска за Канал 77, каде вели дека веднаш премиерот ја известил неа и јавниот обвинител Љубомир Јовевски и побарал да поднесе кривична пријава. Рускоска и Јовевски го посоветувале Заев дека најдобро е сведокот сам да пријави бидејќи знаел многу повеќе информации и детали од тие кои му ги презентирал на премиерот.

– Тука се работи за еден специфичен случај. Првоосомничениот постојано беше во друштво со министри, со судии, со обвинители, и едноставно луѓето немаа доверба. Тоа е причината зошто прво се пожалил кај премиерот. Едноставно јас бев два пати гостин во таа телевизија, вели Вилма Рускоска.

Прочитајте и...  Итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

Рускоска вели дека обвинителството поседува аудио и видео материјали од домот на сведокот кои според Венецијанската комисија иако се нелегални може да бидат докази кога во прашање е јавниот интерес. Според Рускоска и Јовевски во овој случај во прашање е јавниот интерес.

Рускоска говореше и за СЈО но и за Катица Јанева. Вели дека за неа нема посебни истражни мерки, но и гарантира дека предметите на Специјалното јавно обвинителство нема да пропаднат. Случајот „Империја“ не е загрозен вели Рускоска.

– Откако Врховниот суд го донесе тоа несреќно мислење, сметам дека и да остане така, ново обвинителство, може да го почне од почеток. Да ги собира доказите, и апсолутно не сметам дека било кој од предметите, ако има доволно докази и ако не застари нема да пропадне, рече Вилма Рускоска.

Прочитајте и...  Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

Рускоска вели дека и пред обелоденување на случајот, неколку бизнисмени пријавиле во обвинителството дека им е баран рекет. Два ипол месеци обвинителството интензивно работело на собирање на докази за отворање на истрага. Сега нови бизнисмени пријавуваат вели обвинителката тврдејќи дека се работи за големи суми.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат