Рускоска: Камчев директно му презентирал докази на Заев за случајот „Рекет“

Бизнисменот Орце Камчев директно на премиерот Зоран Заев му презентирал мал дел од доказите за рекет,  изјави обвинителката Вилма Рускоска за Канал 77, каде вели дека веднаш премиерот ја известил неа и јавниот обвинител Љубомир Јовевски и побарал да поднесе кривична пријава. Рускоска и Јовевски го посоветувале Заев дека најдобро е сведокот сам да пријави бидејќи знаел многу повеќе информации и детали од тие кои му ги презентирал на премиерот.

– Тука се работи за еден специфичен случај. Првоосомничениот постојано беше во друштво со министри, со судии, со обвинители, и едноставно луѓето немаа доверба. Тоа е причината зошто прво се пожалил кај премиерот. Едноставно јас бев два пати гостин во таа телевизија, вели Вилма Рускоска.

Прочитајте и...  Тачи: Сите со симптоми на Ковид19 да се хоспитализираат

Рускоска вели дека обвинителството поседува аудио и видео материјали од домот на сведокот кои според Венецијанската комисија иако се нелегални може да бидат докази кога во прашање е јавниот интерес. Според Рускоска и Јовевски во овој случај во прашање е јавниот интерес.

Рускоска говореше и за СЈО но и за Катица Јанева. Вели дека за неа нема посебни истражни мерки, но и гарантира дека предметите на Специјалното јавно обвинителство нема да пропаднат. Случајот „Империја“ не е загрозен вели Рускоска.

– Откако Врховниот суд го донесе тоа несреќно мислење, сметам дека и да остане така, ново обвинителство, може да го почне од почеток. Да ги собира доказите, и апсолутно не сметам дека било кој од предметите, ако има доволно докази и ако не застари нема да пропадне, рече Вилма Рускоска.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Филипче ќе ја информира јавноста за резултатите на Зоран Заев

Рускоска вели дека и пред обелоденување на случајот, неколку бизнисмени пријавиле во обвинителството дека им е баран рекет. Два ипол месеци обвинителството интензивно работело на собирање на докази за отворање на истрага. Сега нови бизнисмени пријавуваат вели обвинителката тврдејќи дека се работи за големи суми.

Прочитај повеќе

СЗО ги истражува причините за виското ниво на заразен медицински персонал

Кратење на платите на високите романски функционери за една четвртина

МИА Агенција

НАЈДОБРA СТРАТЕГИЈА- по искуството на Кина: Мерките не смеат да се прекинат пред да се создаде вакцината!

Слободен печат

Паѓа бројот на новозаразените во Италија, починаа 570 лица, 40 помалку од вчера

Слободен печат

Филипче уверува: И да се разболи некој од Владата од Ковид, државата ќе функционира!

Колку бебиња се раѓаат годишно во ЕУ?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Успешно се амортизира ударот на коронавирусот, имаме линеарен пораст

Слободен печат

Четворица вработени во Канал 5 телевизија се во самоизолација

Слободен печат

Штипјанец заразен со коронавирус место во самоизолација фатен со своето возило како фрла отпад

Слободен печат

Анкета: Во време на криза Американците поделени околу работата на Трамп

МИА Агенција

Поради коронавирусот олеснувања од 5,1 милијарди евра за српската економија заради

МИА Агенција

Четири нови смртни случаи од Ковид-19 во Грција 

Слободен печат