Рускоска: Кај три лица дадов наредба да се изврши претрес

– Имам издадено наредба на три локации да се изврши претрес кај три лица. За осомничената Јасна Мандиќ побарав судија на претходна постапка да и одреди притвор, изјави обвинителката Вилма Рускоска.

Таа изјави дека ОЈО поседува доволно докази за сите осомничени.

Рускоска истакна дека од еден осомничен во претходната постапка имало тенденција за спогодба, но до тоа не дошло. Обвинителката истакна дека ОЈО обезбедило докази за трагата на парите во аферата “Рекет”.

– Утре за сите осомничени од првата притворена група во „Рекет“ ќе побараме продолжување на мерката притвор, рече Рускоска.

За останатите тројца денеска осомничени, ОЈО ќе побара поблаги мерки како одземање пасош, пријавување во суд и ненапуштање на живеалиште.

Прочитајте и...  Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Прочитај повеќе

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат

Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Николовски прашува дали со Мицковски седеле Ален Зекиров и поранешен шеф на УБК

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Слободен печат

Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Слободен печат

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат