Рускоска: Боки го запознав кога гостував на таа телевизија, а неговата мајка ја познавам од прво одделение

Очекував повеќе признанија за вина, не само од еден, истакна денеска обвинителката Вилма Рускоска по завршувањето на судењето за одвоената постапка за предметот „Рекет” во кој обвинетиот Зоран Милевски – Кичеец призна вина, за разлика од првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 и второобвинетата Катица Јанева, кои се изјаснија дека не се виновни.

Обвинителката пред новинарите рече дека се познава со мајката на Боки 13,  со каја биле иста генерација и се познавале од прво одделение.

– Јас лично Боки го запознав кога првпат отидов  да гостувам  на таа телевизија, а во ресторан сум била со него само кога беше прославата  на 1ТВ и толку од нашите седења и дружења  по ресторани. Сето она друго што го кажа е невистина, истакна Рускоска.

Прочитајте и...  Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Во однос на исказот на Боки 12 дека таа му обезбедила некакви информации, обвинителката рече дека не му дала никакви информации и дека новинарите треба да бидат сигурни во тоа. За изјавата дека камерите во домот на Јовановски ќе докажат каде се парите, Рускоска рече дека не знае дали тоа вештачење е завршено и дека доколку е така „ќе биде добро доколку се утврди каде завршиле парите”.

Обвинителката, на прашање на новинарите за пораката на Јанева до судиите да не се плашат од Рускосвска, рече дека поранешната специјална обвинителка не е во ситуација на никого да порачува дали да се плаши или не.

За почетокот на воведниот збор каде го споредио предметот „Рекет” со филмот „Чарлиевите ангели”, обвинителката Рускоска рече дека таа направила аналогија со тој филм.

Прочитајте и...  Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

-Секако дека сум го гледала, но не сум ја гледала македонската верзија, документарецот што тие си ја снимаа за себе и затоа почнав со Чарлиевите ангели, мислејќи на документарецот- рече Рускосска.

Судењето за предметот „Рекет” продолжува на 6 декеври годинава, додека пресудата за издвоената постапка во која Зортан Милевски – Кичеец призна вина, ќе биде изречена утре напладне.

Прочитај повеќе

Во Грција отворени внатрешните делови на угостителските објекти, на плажите дозволено служење алкохол

Слободен печат

Филипче апелира граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Слободен печат

НАкС ја поздрави одлуката на Владата со која се ставуваат во мирување постапките за избор на ректор

Слободен печат

Судот во Денвер забрани користење солзавец и гумени куршуми против демонстрантите

Слободен печат

Италија и Шпанија бараат координирано отворање на границите на ЕУ

Слободен печат

Меркел: Мора храбро и решително да дејствуваме

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По двонеделна пауза регистрирани нови случаи на Ковид-19 во Маврово и Ростуше

Слободен печат

Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

Слободен печат

Грант од 61 милион денари преку Проектот за подобрување на општински услуги (МСИП) за 14 општински проекти

Слободен печат

Приштина ги укина „мерките на реципроцитет“кон Белград, одлуката стапува на сила веднаш

Слободен печат

Вирусот постои, не игнорирајте го – порачуваат кумановските инфектолози Јосифова и Бајрами, кои се изборија со болеста

Слободен печат

Пријавени 8.855 нови случаи на Ковид-19 во Русија

Слободен печат