Руските сили убиле десетмина цивили кои чекале ред за леб, тврди американската амбасада во Киев

Војник во Киев / Украина војна/ Фото EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Американската амбасада во Киев денеска соопшти дека руските сили убиле десетмина луѓе додека чекале ред за леб во украинскиот град Чернигов.

Во соопштението објавено на Твитер и Фејсбук, Амбасадата на САД не ги наведе доказите или изворите на своето тврдење.

– Руските сили денеска пукаа и убија 10 луѓе кои стоеја во ред за леб во Чернигов. Таквите ужасни напади мора да престанат. Ги разгледуваме сите можни опции за да обезбедиме кривична одговорност за ужасните злосторства во Украина, наведува амбасадата на САД во Украина.

Видео на денот