8 C
Скопје

Рускиот министер за здравство предупредува: Коронавирусот најтешко ги погодува срцето и белите дробови

Рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко тврди дека коронавирусот најтешко ги погодува срцето и белите дробови, особено ако пациентите имаат тежок облик на Ковид-19.

„Можеме да видиме дека на оние кои ја прележуваат инфекцијата на коронавирусот, особено во нејзиниот тежок облик, секако им е потребна рехабилитација. Најранливи органи и системи се белите дробови. Друго значајно прашање кое исто така бара лекарска помош се срцевите проблеми, особено миокардитис“ напоменува рускиот министер.

Мурашко вели дека не се препорачува физичка активност поради силната исцрпеност.

„Згора на тоа, болеста која е прележана не овозможува обновување на функционалноста и капацитетот на белите дробови“ додал тој.

Прочитајте и...  БРИТАНСКИ НАУЧНИК ПОРАЧА: Ако сакате крај на ограничувањата, примете ја вакцината против ковид-19

Поврзани вести

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Чешка повторно ги отвори баровите, рестораните и продавниците

Слободен печат

Италија во изминатите 24 часа со рекорден број на починати од ковид-19

Дамјан Варошлија

Жестока дебата – Жерновски кон Јанушев: Мицкоски пет дена се крие за лагата дека во Софија ни се распарчува државата

Слободен печат

Жерновски: Правиме сè за да не дојде до вето, не знам до каде е спремна да оди бугарската страна

Слободен печат

СДСМ: Срамно е што среде пандемија ВМРО-ДПМНЕ го блокира Законот за здравствена заштита

Слободен печат

Остави Коментар