Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Тој тогаш тврдеше дека фотографиите на голото девојче се направени намерно за да следи како таа расте.

Рускиот историчар Јуриј Дмитријев, познат по делата за гулазите и репресијата за време на владеењето на Сталин, осуден е на 13 години строг затвор поради сексуално злоставување на дете, соопшти денеска Врховниот суд во Карелија, северозападна Русија.

Дмитријев (64), кој го водеше истражувањето со организацијата Меморијал за пронаоѓање на масовни гробници на жртвите од сталинистичкиот терор, уапсен е во 2016 година и е обвинет за детска порнографија и недолични фотографии од посвоената ќерка.

Тој тогаш тврдеше дека фотографиите на голото девојче се направени намерно за да следи како таа расте.

Дмитријев беше ослободен од обвинението во 2018 година, но повисоката судска инстанца ја оспори судската одлука и Дмитријев беше обвинет за потешко дело – сексуално злоставување.

Прочитајте и...  Руски истражувачки центар „Вектор“: Откриени над 80 мутации на ковид-19, но не влијаат врз развиената вакцина

Организацијата Меморијал ведаш реагираше на пресудата за Дмитријев, истакнувајќи дека тој се гони поради неговата активност за зачувување на сеќавањето на политичките жртви.

Поврзани вести

Директорот на ДЗС ја потпиша пограмата за стручно оспособување на пожарникари

Слободен печат

Административни згради како цел: Спречен терористички напад во Москва

Слободен печат

Бибер: Ако има блокада од земја членка за Северна Македонија ова ќе биде силен удар за процесот на ЕУ интеграција

Слободен печат

Заев, Димитров и Османи во разговор со Сасоли: С. Македонија е подготвена да стане следната успешна приказна на проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Борел со охрабрување до Заев: Продолжете со исполнување на ЕУ реформите

Слободен печат

ВИДЕО: Интервју на Тито Петковски за бугарската „ТВ Европа“

Љубиша Николовски

Остави Коментар