Рускиот дипломат кој беше обвинет за шпионажа ја напушти Бугарија

Рускиот дипломат на кого му беше наредено да ја напушти Бугарија во рок од 24 часа, отпатува со директен лет за Москва, заедно со своето семејство, соопшти бугарското Министерство за надворешени работи.

Вчера, бугарското МНР му врачи нота на руски дипломат кој шпионирал во земјата, во рок од едно деноноќие да ја напушти Бугарија.  Ова беше побарано откако во вторникот, дипломатот кој е еден од деветте први секретари во руската амбасада во Софија, е се уште во Бугарија.

Руската амбасада во Софија денеска објави дека добила нота од бугарското МНР дека нивни дипломат е прогласен за персона нон грата.

„На 29 октомври Амбасадата прими нота од МНР на Бугарија за прогласување на соработник на Амбасадата за `персона нон грата`. Диломатот ќе ја напушти земјата во посочениот рок. Руската страна го задржува правото за соодветни мерки”, објави на Фејсбук руската Амбасада.

Прочитајте и...  Инциденти во Атина на протестот против новиот закон за собири

Според украински медиуми, рускиот шпион е Владимир Русјаев. Украинскиот портал обозревател.ком објави дека Русјаев бил на функција во руската амбасада во Софија, која традиционално е пополнета со персонал на руското воено разузнавање – ГРУ, заради соодветно покритие. Според истражувањето на украинскиот новинар, Русјаев во Амбасадата дошол на местото на друг офицер од ГРУ, Александар Горенков.

Украинскиот новинар уште тврди дека Русјаев пред пријатели никогаш не ја криел припадноста на ГРУ, посебно на приемите во амбасадите на пријателски земји, каде работат многу негови соработници од воените училишта.

Авторот на написот тврди дека Русјаев учествувал на многу настани на Руската амбасада во Бугарија, но од него нема фотографии.

Истовремено, поради негативното мислење на една од институциите што дава согласност за издавање долгорочни визи за дипломатите, виза нема да се издаде на руски државјанин, кој требаше да ја преземе функцијата Аташе за одбрана во руската амбасада во Софија. Бугарското МНР појасни дека не станува збора за прогласување на личноста за нон-грата, а за одлуката била информирана и Русија.

Прочитајте и...  Заев: Повторниот очаен обид на ВМРО-ДПМНЕ да ги заплашат граѓаните со федералзиација е доказ дека губат!

Прочитај повеќе

Макрон – Меркел: Поддршка на Србија и Косово во наоѓање решение

Слободен печат

Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

МИА Агенција

Катастрофа во Јемен: Повеќе од 10 милиони луѓе се соочуваат со глад

Дурловски: Со ниски даноци, финансиска поддршка ќе овозможиме економски раст (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Јас сум убеден дека овие избори ќе завршат со една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во 16 општини ќе се формираат регионални „Ковид – центри”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болеста Син јазик откриена кај 12 грла овци во две одгледувалишта во Македонски брод и Кичево

Слободен печат

Француската држава ќе се казни со 10 милиони евра ако не го намали загадувањето на воздухот

МИА Агенција

Поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност за полицаецот кој шамараше момче на Партизанска

Слободен печат

Лукашенко: На Белорусија и се заканува распаѓање

Слободен печат

Стојаноска: По 15 јули се обврзуваме на проекти во културата и дигитализација на културното наследство

Слободен печат

Во Дебар 17 новозаразени со Ковид-19

Слободен печат