Рускиот амбасадор во Вашингтон со критики за плановите на САД за обука на украински војници

Анатолиј Антонов
Анатолиј Антонов / Фото: EPA/WALLACE WOON

Американските планови за обука на украински војници за употреба на ракети „Патриот“ се уште еден доказ за вмешаноста на Вашингтон во украинскиот конфликт, изјави рускиот амбасадор во САД.

„Одлуката на Министерството за одбрана на САД да организира курс за обука во Форт Сил, Оклахома е уште една потврда за де факто учеството на Вашингтон во украинскиот конфликт на страната на нацистичките криминалци во Киев“, рече Анатолиј Антонов во изјавата објавена од неговата амбасада. .

Антонов рече дека вистинската цел на американската администрација е „да предизвика што е можно поголема штета на Русија на бојното поле од рацете на Украинците“. Американски официјален претставник, кој зборуваше претходно под услов да остане анонимен, рече дека обуката ќе се одржи во Форт Сил во наредните недели.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот