Руски воен ловец се обидел да пресретне американски авион (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Руски воен ловец се обидел да пресретне американски авион (ВИДЕО)

Се пренесува дека руското летало и се „приближило на целта на безбедна оддалеченост“, идентифицирајќи ја како американски извиднички авион П-8А Посејдон.

Рускиот борбен авион СУ-27 се обидел да го пресретне американскиот воен авион Боинг П08А, кој се приближил до границата со Русија, соопштило руското Министерство за одбрана.

Се пренесува дека руското летало и се „приближило на целта на безбедна оддалеченост“, идентифицирајќи ја како американски извиднички авион П-8А Посејдон.

Потоа, како што информираат руските портали, американскиот авион „веднаш го променил правецот на летање и се оддалечил од руската државна граница“.

И пред еден месец се случил сличен инцидент, кога руски борбени авиони се обиделе да пресретнат американски стратешки бомбардери кои летале кон руската граница од правец на Црното море, пренесуваат руските агенции.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close