Руски воен конвој во северна Италија: Путин испрати авиони со неопходна опрема и експерти (ФОТО)

Во согласност со наредбата на претседателот на Русија, Валдимир Путин, Министерството за одбрана во Италија испрати повеќе авиони со потребна опрема и експерти – вирусолози и епидемиолози.

Руски воен конвој носи помош во италијанскиот град Бергамо во северна Италија, соопшти руското Министерство за одбрана.

– Конвој со специјална опрема и воени експерти од руското Министерство за одбрана, придружуван од италијански карабинери, замина на 600 километри долг пат до Бергамо-соопшти руското Министерство за одбрана.

25 March 2020 EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE /

Во согласност со наредбата на претседателот на Русија, Валдимир Путин, Министерството за одбрана во Италија испрати повеќе авиони со потребна опрема и експерти – вирусолози и епидемиолози.

Групата експерти, исто така, вклучува специјалисти кои директно учествувале во борбата против ширењето на африканската свинска треска и работеле на развој на вакцини против ебола и чума.

25 March 2020  EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

На руските авиони им биле доставени и мобилни уреди за дезинфекција на отворени простори и медицинска опрема.

Прочитајте и...  Коронавирусот ги коси и домородците во Амазонија
EPA-EFE/ALEXEI YERESHKO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

 

Прочитај повеќе

Тестовите за Ковид-19 кои ги користи „Систина“ не го детектираат директно присуството на самиот вирус

Слободен печат

Спасовски за економските мерки: Секогаш очекувам некој да биде незадоволен од нешто

Слободен печат

Австрискиот вицеканцелар Вернер Коглер и се закани на Унгарија со укинување пари од ЕУ

Слободен печат

Џејми Оливер советува како паметно да купувате намирници од супермаркет за време на пандемијата

Слободен печат

Полициските синдикати во Белгија најавија штрајк доколку властите не им обезбедат соодветна заштитна опрема

Слободен печат

Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден: Можеби ќе треба да се одложи конгресот на Демократската партија во јули

МИА Агенција

Бил Гејтс: Затворете буквално сè на 10 недели, само така ќе го победиме вирусот, сè друго е катастрофа

Слободен печат

Во Америка пристигнува помош: Полета руски авион со половина тон медицинска опрема

Слободен печат

Премиерот на Италија го продолжи карантинот до 13 април

Слободен печат

Доколку вашиот престој во странство станува нерегулиран, обратете се до МНР

Слободен печат

ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

МИА Агенција