Руски воен конвој во северна Италија: Путин испрати авиони со неопходна опрема и експерти (ФОТО)

Во согласност со наредбата на претседателот на Русија, Валдимир Путин, Министерството за одбрана во Италија испрати повеќе авиони со потребна опрема и експерти – вирусолози и епидемиолози.

Руски воен конвој носи помош во италијанскиот град Бергамо во северна Италија, соопшти руското Министерство за одбрана.

– Конвој со специјална опрема и воени експерти од руското Министерство за одбрана, придружуван од италијански карабинери, замина на 600 километри долг пат до Бергамо-соопшти руското Министерство за одбрана.

25 March 2020 EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE /

Во согласност со наредбата на претседателот на Русија, Валдимир Путин, Министерството за одбрана во Италија испрати повеќе авиони со потребна опрема и експерти – вирусолози и епидемиолози.

Групата експерти, исто така, вклучува специјалисти кои директно учествувале во борбата против ширењето на африканската свинска треска и работеле на развој на вакцини против ебола и чума.

25 March 2020  EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

На руските авиони им биле доставени и мобилни уреди за дезинфекција на отворени простори и медицинска опрема.

Прочитајте и...  Вашингтон вечерва го очекува еден од најголемите протести
EPA-EFE/ALEXEI YERESHKO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

 

Прочитај повеќе

Вашингтон вечерва го очекува еден од најголемите протести

Слободен печат

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат

Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Слободен печат

Илјадници лица протестираа против расизмот пред британскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Познато кој ќе учествува, а кој ќе ги бојкотира изборите во Србија

Слободен печат

Реакции на Мета, Рама и Баша по постигнатиот договор за изборната реформа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две лица починаа, 125 нови случаи на Ковид 19 и 8 оздравени пациенти

Слободен печат

Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Слободен печат

Ахмети: Време е да се обединиме за Албанец премиер

Слободен печат

Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

Слободен печат

Гејтс: Теориите на заговор не можат ни да се демантираат затоа што се толку глупави и чудни

Слободен печат

Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ