4 C
Скопје

Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Имуниот одговор на новиот коронавирус не се развива пред 32 до 45 дена после вакцинација или максимално 52 дена после, изјави денеска Александар Горелов, заменик директорот за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија. 

– Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да пројдат 32 до 45 дена, додека максималната количина се развива после четири периоди инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Меѓутоа, тоа не значи дека можеме да престанеме да ги носиме маските, рекол Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако од некоја причина го пропуштат датумот на другата доза.

– Тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Заради тоа мислам дека времето би можело да биде избрано во овој рок. Веќе сме свесни дека тоа е класичен пример – 30-45 дена меѓу вакцинациите е прифатлива временска рамка, рекол експертот.

Прочитајте и...  Песков: Русија засега не размислува за воведување на пасоши за вакцинација

Русија на 18 јануари почна масовна вакцинација против коронавирусот. Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини „Спутник V“ или ЕпиВаКорона.

 

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар