Руски научници го истражувале Источносибирското море, па забележале нешто што никој порано го нема видено (ВИДЕО)

Научници од Томскиот политехнички универзитет, заедно со колеги од други руски научни центри и универзитети, соопштиле дека е забележана рекордна емисија на метан во Источносибирското море.

Експерти започнале експидиција која ја водат во источен Арктик. Тие заминале таму за да истражуваат еден дел од Источносибирското море, каде од порано биле откриени гасни фонтани.

Емисијата на гас не ја забележавме само со специајлни инструменти – Научниците и со свои очи можеа да забележат како метанот се крева од морските длабочини.

– Ова е најмоќната фонтана која некогаш сум ја видел. Таа се манифестира со зголемување на концентрацијата на метан во воздухот и до 16 милиони делови, што е девет пати повеќе од просечните планетарни вредности. Никој никогаш не забележал нешто слично – рекол раководителот на експедицијата Игор Семилетов, професор на Томскиот универзитет и дописен член на Руската академија на науки.

Прочитајте и...  Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Површината на гасната фонтана била од четири до пет метри квадратни. Научниците успеале да земат примероци дури и без да користат специјализирани уреди за тоа.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат