Руски медиуми: Нарачки за над 1,2 милијарди дози од вакцината против коронавирус

 Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V, наменета за борба против коронавирусот, објавија денеска руските медиуми.

– РДИФ доби барања за повеќе од 1,2 милијарди дози Спутник V за периодот 2020-2021 година. Повеќе од 50 земји во Европа, Азија, Блискиот исток и Латинска Америка поднесоа пријави, рече шефот на Фондот Кирил Дмитриев.

Претходно, РДИФ објави договори постигнати со партнери во Мексико за набавка на 32 милиони дози, Бразил до 50 милиони дози, Индија – 100 милиони дози и Непал – 25 милиони дози вакцини.

– Гледаме голем интерес за вакцината од голем број азиски земји. Во врска со ова, РДИФ изразува подготвеност за снабдување со вакцини на други земји во регионот, бидејќи новиот коронавирус е наш заеднички непријател, што може да се победи само со заеднички напори, вели Дмитриев.

Прочитајте и...  ДСЗИ и наложи да директорката на клинката во Битола да обезбеди соодветен простор за починати пациенти

Руската Спутник V е првата регистрирана вакцина против коронавирус. Произведена е од институтот Гамалеи, а на 11 август доби потврда за регистрација од Министерството за здравство на Руската Федерација.

Големи клинички испитувања, односно фаза три, со најмалку 40 000 учесници, Русија почна на 26 август, но испитувањата сè уште не се завршени.

Првите резултати од овие тестови се очекува да бидат објавени во октомври или ноември.

Поврзани вести

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Денеска се празнуваат светите маченици и почнуваат Божиќните пости

Слободен печат

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian