6.8 C
Скопје

Руски истражувачки центар „Вектор“: Откриени над 80 мутации на ковид-19, но не влијаат врз развиената вакцина

Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор” откри повеќе од 80 мутации на коронавирусот, изјави денеска генералниот директор на тој центар, Ринат Маскјутов, но додаде дека тие не влијаат на ефикасноста на развиената вакцина, пренесува агенцијата ТАСС.

– Центарот „Вектор“ дополнително спроведува обемни студии за генетската варијабилност на новиот коронавирус во сите руски региони, рече тој на 17. годишен состанок на Меѓународниот клуб за дискусии „Валдаи“.

Маскјутов додаде дека досега се откриени повеќе од 80 замени на нуклеотиди, што не се вклучени во меѓународните бази на податоци.

– Но, овие промени не се критични и не влијаат на ефекасноста на пептидите на развиената вакцина, рече директорот на центарот при Федералната служба за надзор и заштита на правата на потрошувачите и благосостојбата на луѓето.

Прочитајте и...  Се воведуваат фискални правила и фискален совет за поголема контрола на јавните финансии

Русија на 11 август објави дека ја регистрирала вакцината против коронавирус „Спутник V“ што ја разви Центарот за истражување „Гамалеја“ при Министерството за здравство и дека клиничките испитувања биле успешно завршени во јуни и јули.

Поврзани вести

Германија веќе се подготвува за нова пандемија

Слободен печат

ВИДЕО: Историски чекор кон декриминализација на марихуаната во САД

Слободен печат

Вирусолог од Вухан: Во Азија има уште коронавируси кои можат да се пренесат на луѓето

Слободен печат

Судот го презакажа судењето за убиството на Оливер Ивановиќ

Илинка Иљоска

Села: Одредени пратеници ќе ја злоупотребуваат можноста за онлајн-присуство

Слободен печат

Николов: Изградба на 100 типски куќи за социјално ранливите, во 21 век секој заслужува топол дом

Слободен печат

Остави Коментар