Руски дронови – камикази: Сами ја наоѓаат целта, ја идентификуваат и ја уништуваат (ВИДЕО)

Сите овие летала ќе бидат во составот на руските борбени роботизирани системи.

Руската војска располага со голем број „дронови – камикази“ кои можат да уништат десетина непријателски цели на фронтовската линија и на неговата тактичка длабочина, наведуваат од Националниот центар за развој на технологии и базични елементи на роботика во рамки на дондот за перспективни истражувања.

Олег Мартјанов, раководител на Центарот, објаснува дека ударните минијатурни беспилотни летала ќе имаат способност самостојно да уништуваат цели. Тие дронови ќе можат да се користат и како извидница.

Сите овие летала ќе бидат во составот на руските борбени роботизирани системи, пренесува „Руски збор“.

– Тоа се мали ударни беспилотни летала кои ќе имаат способност да избегнат средба со потенцијални закани. Овие дронови ќе бидат во состојба самостојно да ја воочат целта, да ја идентификуваат и по потреба, да ја уништат, истакнува рускиот експерт.

Прочитајте и...  Косово реагира за задолжителните тестови за косовските граѓани при влез во Македонија

Модулот на беспилотните летала им овозможува лансирање во автоматски режим на работа.

Втора варијанта на дроновите кои ги развиваат руските специјализирани научно-истражувачки институти ќе бидат нешто „покрупни“.

Овие летала, во основа ќе бидат наменети за мапирање, пребарување и одредување на целите како и изработка на тродимензионални мапи на теренот.

Двата типа беспилотни летала влегуваат во основната опрема на копнениот роботизиран систем „Маркер“. Таа борбена платформа е показен демонстратор на новите технологии.

„Маркер“ е направен врз модуларен принцип со откриена информатичка архитектура.

Една од главните карактеристики на овој проект е соработката на борбениот робот со „ројот“ беспилотни летала кои формациски се организирани по групи.

 

Прочитај повеќе

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Слободен печат

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција

Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Слободен печат

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Слободен печат

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка” во пандемијата на Ковид-19

Слободен печат

Нови 1.3 милиони отпуштени работници во САД бараат помош за невработени

Бојана Нојиќ

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Слободен печат

Три дена до завршување на предизборната кампања, „Можеме” и „Обнова” ветуваат дека по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Слободен печат