4 C
Скопје

Руски дипломати повредени во експлозија на автомобил во Кабул

Луѓе вработени во руската амбасада во Кабул се здобиле со полесни повреди при вооружен напад, експлозија во близина на комплексот на амбасадите, пренесува РИА Новости.

Според портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, експлозијата е предизвикана од активирање на импровизирана експлозивна направа.

Од првичните проценки, цел на терористичкиот напад може да било возило пикап на авганистанските безбедносни сили што се движеле пред дипломатско возило. Сепак, не може да се исклучи можноста руски граѓани да биле цел на терористички напад, наведува агенцијата.

Прочитајте и...  Ковид-19 во Хрватска: Нови 394 пациенти, починаа 11 лица

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар