Руската полиција извршила претрес во станови на соработници на најголемиот противник на Путин

Руската полиција денеска направила десетици претреси во дел од земјата насочени против соработниците на политичкиот противник на Кремљ, Алексеј Навални, кој летово бил вмешан во големите протести поврзани со изборите, истакнале активисти.

Полицијата интервенирала во шест градови

– На пописот на местата на кои е извршен претрес веќе има 29 градови и повеќе од 80 адреси – објави на Твитер Леонид Волков, соработник на Навални.

– Во претресот не се опфатени само станови и уреди на соработници туку и станови на волонтери – додал тој.

Како што пренесува истиот извор, сите претреси се поврзани со истрага за „перење на пари“, во организација на Навални, која се занимава со сузбивање на корупција.

Прочитајте и...  Милошоски најавува нова „бомба“ за Заев

Истрагата е отворена уште кон почетокот на август кога во Москва се случуваа многу протести против исклучување на опозициските кандидати од кампањата за локални избори.

На изборите одржани во неделата, кандидатите кои ја поддржуваат владата во Москва претрпеа тежок пораз, губејќи речиси третина од местата во споредба со претходниот пат.

Навални, кој по тие протести е осуден на 30 дена затвор, активно повика на учествување во протести какви што не се видени од 2012 година.

Прочитај повеќе

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Остави Коментар

1 × четири =

Прочитај повеќе

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат