10.8 C
Скопје

Руска школа во Перм, згаснуваат ли надежите за пласман на Европското првенство?

Не беше повторена вчерашната добра игра против Италија, денеска најдобрите македонски кошаркари се покажаа во послабо издание и загубија од домаќинот Русија со 94:77.

После изненадувачкиот триумф на Естонците против Италија, уште повеќе ни се отежна патот кон пласман на ново Европско првенство.

Следува слободен ден во „балонот“ во Перм, и тоа како добредојден за нашиот национален тим во обидите, оние два, прво со Италија, потоа и со Естонија да стигнеме до целта која беше поставена уште пред почетокот на овие квалификации – Евробаскетот 2022.

Таму е Русија, селекција за која ова беше третата победа во квалификациите, втора против Македонија. В. Стојановски со 18 и Вајли со 16 поени беа најефикасните стрелци во нашите редови.

Сега мораме да оствариме две победи, против Италија, како и против Естонците во овој вториот дуел со двоцифрена разлика, а истовремен и Естонците да не триумфираат до крајот на квалификацискиот циклус.

Квалификации за ЕП 2022

ГРУПА „Б“

Италија – Естонија 101:105

МАКЕДОНИЈА – Естонија 77:94

ТАБЕЛА

1.Италија 5 4 1 433:400 9 бодови

2.Русија 5 3 2 385:353 8

3.Естонија 4 2 2 323:344 6

4.МАКЕДОНИЈА 4 0 4 300:344 4

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар