Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Организаторите на Големата награда на Русија сакаат трката во Сочи да се одржи во присуство на 30.000 гледачи на трибините, што е 50% од капацитетот на таа тркачка патека.

Досега сите трки во Формула 1 во 2020 година се одржуваа без гледачи заради ризик од ширење на вирусот Ковид-19, но челниците на Ф1 започнаа да ја разгледуваат можноста одреден број на гледачи да доаѓаат на трките.

Првата трка каде ова е сè уште возможно е Гран-при во Тоскана во септември, но засега руското Гран-при е единственото што активно продава билети за својата трка.

Не сме вклучени во продажба на билети со месеци. Сега полека влегуваме во фаза во која може да се зборува, со оглед дека трката ќе се одржи официјално. Премногу е рано да се зборува за тековниот број продадени билети, но целата слика стана многу појасна.

Прочитајте и...  Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Во моментов разговараме за бројка од 50 проценти од вкупниот капацитет на „Олимпискиот парк“. Ова значи дека максималниот број на навивачи нема да биде поголем од 30 до 32 илјади – рече Алексеј Титов, организатор на трката.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат